Baca Muayene İşlemi Neden Yapılmalıdır?

Gaz kullanımı gerçekleştirilen sistemlerde oluşan atık gazların dışarıya atılması için kullanılan baca sistemleri, belirli özelliklere sahip olması gereken ve belirli kurallar ile birlikte kurulması gereken sistemlerdir.

Baca sistemleri, bu niteliklere sahip olarak kurulduğunda belirli bir süre sonrasında birikimler ve aşınmalar nedeniyle sorunlara yol açabilir. Yine bilinçsiz bir şekilde işlem kurallarına ve tekniklerine uygun olmadan gerçekleştirilmiş baca sistemleri de sorun teşkil edebilir. Bu nedenle baca sistemlerini yaptırmak istediğinizde baca muayene işlemlerini sağlarsanız, bu gibi sorunlarla karşılaşmadan yasal gerekliliklere uygun olarak tehlikelerin de önüne geçebilirsiniz.

Özellikle bacanın yükseklik seviyesinin ayarlanması, karbondioksit gazının kaçak yapması, rüzgar gibi olaylardan etkilenmesi ve yangınlarının önüne geçilmesi için bu muayene bir gereklilik olmaktadır.

Baca Muayene İşlem Aşamaları

Sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde baca gazlarının ortamdan uzaklaştırılması için baca sistemlerinin sahip olması gereken özellikler bilindikten sonra bu özelliklerin elde edilmesi için de baca muayene işlemlerinin yapılması zorunlu bir hale gelmiştir.

Yasal olarak da bir zorunluluk niteliğinde bulunan bu işlemin sağlanabilmesi için gerekli yetkilere sahip mühendislerin hizmet verdiği firmamız gibi kurumlar üzerinden hizmet almanız gerekir.

Bacaların bu özelliklerini göz ardı etmeden tehlikeleri göz önünde bulundurarak, bilinçli bir şekilde hareket etmeli ve muayene işlemlerini talep etmelisiniz. Öncelikle baca için kullanılacak malzemeler iyi firmalardan seçilmeli, izolasyonları iyi olmalı, sıcaklık ve hava olaylarına karşı dayanıklı olmalı ve muayene işlemi öncesinde var olan bacanın iyice temizlenmesi sağlanmalıdır.

Bacanın rutin olarak temizlenmesi, sağlıklı çalışmasını ve tehlikelerin engellenmesini sağlamaktadır.

Baca Muayene Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Firmamız üzerinde baca muayene işlemleri gerçekleştiren kişiler yetkili belgelere sahip olan uzman kişiler arasından seçilmiştir. Bu uzmanlar tarafından yapılan muayene işlemleri sayesinde bacanızın sorunsuz bir kullanım sağlayacağına dair rapor almanız mümkündür.

Alınan muayene raporu sayesinde güvenli bir şekilde baca kullanımına devam edebilirsiniz. Fakat olumsuz rapor nedeniyle de bacanızın yapımı ve kullanımı durdurulabilir. Size sunulmuş olan test raporunu doğru bir şekilde değerlendirilmeniz ve eğer baca sistemi üzerinde bulunan bir sorun görülüyorsa, bu sorunun giderilerek yeniden muayene raporu istenmesi gerekmektedir.